Zdravotnická záchranná služba Pardubice

domů
První pomoc

První pomoc interaktivně ...

chci vědět více
155 jak a kdy volat

Kdy a jak volat tísňovou linku...

chci vědět více

detail novinky

U vážného úrazu mladého muže zasahovaly týmy záchranářů Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ve spolupráci s leteckou záchrannou službou dnes 23. 12. po třetí hodině odpolední. K nehodě došlo na vlakové trati u Rudoltic. Rozsáhlá zranění hlavy a amputace obou dolních končetin si vyžádala uvedení do umělého spánku a připojení muže k umělé plicní ventilaci a monitoru životních funkci. Po ošetření a naložení pacienta ve vakuové matraci do vrtulníku byl ve vážném stavu transportován do FN Hradec Králové. 

Poškozením dvou automobilů a zraněnými osobami skončila dopravní nehoda v Ostřešanech na Pardubicku 24. 12. Před pátou hodinou odpolední došlo ke srážce dvou osobních automobilů, při níž byl zraněn mladý muž a žena středních let. Prvotním vyšetrením byla zjištěna středně těžká zranění hlavy, krční páteře a hrudníku. Po stabilizaci páteře a ošetření byli oba převezeni k dovyšetření do Pardubické nemocnice

Opaření malého dítěte bylo příčinou výjezdu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Po jedné hodině odpolední zasahovaly dvě pozemní posádky a letecká záchranná služba v Čankovicích na Chrudimsku. Po ošetření opařeniny speciálním gelem a podání analgetik bylo dítě ve spolupráci s kolegy z letecké záchranné služby transportováno do FN Královské Vinohrady.

 

Narázem do betonového sloupu skončila jízda osobního automobilu na zledovatělé vozovce v Brozanech na Pardubicku 27. 12. před sedmou hodinou ranní. Na místo byly vyslány tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Lehká zranění hrudníku a pánve si u tří mladých lidí vyžádala po prvotním ošetření transport do Pardubické nemocnice.

 

Na zledovatělé komunikaci se stala také další z dopravních nehod na Pardubicku 27. 12. Přímo v okrajové části Pardubic došlo ke srážce dvou osobních vozů po osmé hodině ranní, na místo ihned vyjely tři vozy z nedaleké základny z části Pardubičky. Za necelou minutu po výjezdu ze základny pak záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ošetřovali tři zraněné. Pro lehká zranění hlavy, krční páteře a břicha pak byli transportováni do Pardubické nemocnice.

 

Ke dvěma ženám vyjížděli záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Chrudimi 28. 12. po páté hodině odpolední. Dle prvotních informací se měly nadýchat zplodin hoření při požáru bytu od hořící svíčky. Po prvotním vyšetření se však nahlášené informace nepotvrdili a ženy tak mohly zůstat na místě události.

 

Velmi rušnou silvestrovskou noční službu měli záchranáři a operátoři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Mimo běžné výjezdy k pacientům se zhoršením jejich chronického onemocnění, zasahovali hlavně u účastníků bujarých novoročních oslav. Ať se jednalo o fyzické potyčky, agresivní pacienty zmožené přemírou alkoholu či úrazy spojené se zábavní pyrotechnikou, se všemi zásahy se naše posádky vypořádaly velmi dobře. Noční směna započala dvěma výjezdy k těhotných ženám, jejichž potomkům se již chtělo na svět. Vpořádku jsme je předali v Pardubické nemocnici. Neočekávaný vývoj nastal během zásahu u pacienta s bolestí na hrudi a dušností s podezřením na akutní infarkt myokardu, musel být převeden na umělou plicní ventilaci a v umělém spánku převezen do Pardubické nemocnice.

 

Krátce po sedmé hodině večerní pak zasahovali záchranáři v Jaroměřicích na Svitavsku. Čtrnáctiletý chlapec utrpěl úraz ruky od vybuchlé pyrotechniky, po ošetření byl převezen do nemocnice v Boskovicích. Dvacet minut po půlnoci zase zasahovali záchranáři ve Varech na Pardubicku u mladého muže, kterému výbuch pyrotechniky poranil obličej a oči. Na místě zasahovaly dva vozy záchranné služby a převezen byl po prvotním ošetření do Pardubické nemocnice. Ale ani Chrudimsku se zásahy nevyhýbaly. Téměř hodinu po půlnoci utrpěl muž středních let popáleniny obličeje a boku těla opět od zábavní pyrotechniky. Naštěstí se jednalo o poranění menší plochy těla, převezen byl proto po prvotním ošetření do Chrudimské nemocnice. Po půl druhé v noci pak došlo v Seči na Chrudimsku k poranění obličeje a sluchu u muže středních let. Po zaléčení byl transportován na ORL oddělení Pardubické nemocnice. Dalším z mnoha závažných případů byl také úraz u mladého muže, jemuž výbuch odtrhl několik prstů a část dlaně ruky, po náročném prvotním ošetření byl převezen do Pardubické nemocnice a následně pak do vysoce specializovaného replantačního centra ve Vysoké nad Jizerou.

Celkem jsme tedy zasahovali u 65 případů, což je v průměru o polovinu více než je obvyklé.

Těsně po půl druhé odpolední zasahovali záchranáři 1. 1. na hlavní silnici mezi Zámrskem a Jaroslaví u čelního střetu dvou osobních automobilů. Dle prvotně nahlášených zpráv se mělo jednat o čtyři zraněné osoby. Na místo ihned vyjely tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Po prvotním ošetření, podání tišících léků a stabilizaci krční páteře byli do nemocnice v Litomyšli předány dvě mladé ženy a dva stejně staří muži.

 

Smrtelná dopravní nehoda se stala dnes 5. 1. krátce před jedenáctou hodinou dopolední u obce Vápenný podol na Chrudimsku. Po převrácení tam nákladní automobil narazil do stromu. Ihned byly vyslány dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a kolegové z letecké záchranné služby. Při příjezdu na místo byl mladý řidič zaklíněn ve velmi deformované kabině nákladního automobilu a bohužel nejevil známky života. Po vyproštění tak byla bohužel lékařem konstatována smrt.

 

Nejen u velmi náročných zásahů, při kterých jde o život se setkávají záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Jednoho z přijemnějších setkání se zúčastnili záchranáři a operátorka v budově ředitelství záchranné služby v Pardubicích zasahující 11.5. 2017 v polích mezi Obořicemi a Podlíšťany na Chrudimsku. Při pádu z koně tam utrpěla mladá žena úraz hlavy, poplašné zvíře jí následně šláplo do obličeje a způsobilo závažné trauma. Po několikaměsíčním léčení a operacích nám tak naše bývalá pacientka přišla 2.1 . osobně poděkovat. Vážíme si toho a jsme velmi potěšeni příjemnou návštěvou. Každé takové poděkování je pro nás důkazem, že svojí práci děláme dobře a dodává nám elán a sílu zvládat nelehkou práci.

 

Posádky třech vozů Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje zaměstnal výjezd 13. 1. k pacientce vážící přes dvěstě kilogramů. Zásah se uskutečnil v Chrudimi krátce po jedenácté hodině dopolední. Po nahlášení obtíží spojených s dušností na Zdravotnické operační středisko byly na místo vyslány dva vozy ze základny v Chrudimi, po příjezdu na místo však bylo rozhodnuto o transportu vozem pro převoz obézních pacientů. Proto byla prostřednictvím dispečinku přivolána posádka s tímto speciálním vozem ze základny v Pardubicích. Zaléčená pacientka byla poté předána na kardiologickou JIP Chrudimské nemocnice.

 

U čelního střetu dvou osobních vozů na křižovatce u Hrochova Týnce zasahovaly dva vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 16. 1. po deváté hodině dopolední ze základen v Chrudimi a Vysokého Mýta. Mladá žena a muž byli transportováni se zhmožděním hrudníku a poraněním hlavy do Chrudimské nemocnice. Žena středních let pak byla se zlomeninou žebra po ošetření transportována do Pardubické nemocnice.

 

Nejen k chronicky nemocným nebo lidem se závažným úrazem vyjíždí posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.... I v husté chumelenici 18. 1. nás ti nejmenší, co sotva spatřili světlo tohoto světa, potřebují.... V sérii obrázků je zachycena příprava na převoz nedonošeného novorozence z nemocnice v Ústí nad Orlicí na specializované oddělení IMP nemocnice Pardubice.

 

U pacienta středních let s náhle vzniklou dušností zasahovaly dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 19. 1. krátce po půlnoci. Obě posádky byly u pacienta za pět minut od aktivace Zdravotnickým operačním střediskem. Pro pacienta s těžkým kardiálním selháváním a masivním plicním edémem s nutností připojení k umělé plicní ventilaci byly tyto naše úkony život zachraňující. Ve velmi vážném, ale stabilním stavu byl poté předán na jednotku intenzivní péče Svitavské nemocnice.

 

U dopravní nehody mladé slečny zasahovala posádka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 20. 1. po deváté hodině dopoledne. K události došlo v České Třebové nárazem do betonového sloupu. Po ošetření byla pacientka transportována s poraněním kolene do nemocnice Svitavy.

 

Muže přímo ohroženého na životě srdečním infarktem zachraňovaly posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 20. 1. ve dvě hodiny odpoledne v Hlinsku. Po podání život zachraňujících léků, byl pacient transportován ve stabilním stavu na katetrizační sál Pardubické nemocnice.

 

Sražený chodec na křižovatce mezi obcemi Mikulovice - Dražkovice na Pardubicku zaměstnal dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Nehoda se stala krátce po páté hodině odpolední 20. 1. ,po příjezdu na místo museli záchranáři pacienta ihned uvést do umělého spánku a připojit k umělé plicní ventilaci a monitoru srdeční akce. S vážným poraněním hlavy byl poté převezen do Traumacentra FN Hradec Králové.

 

Aplikace Záchranka funguje téměř dva roky a za tak krátkou dobu se jí podařilo dosáhnout výrazných úspěchů; ve svých chytrých telefonech ji má více než půl milionu uživatelů, na základě volání z aplikace vyjížděla ZZS k 1500 případům, přes aplikaci volá o pomoc zhruba 40 lidí každý den, při použití aplikace se podařilo zkrátit dojezdové časy záchranářů. „I přes tyto úspěchy se snažíme aplikaci neustále vylepšovat, k druhým narozeninám jsme si tak nadělili spolupráci s horskou službou a také nové funkcionality, při vývoji novinek vycházíme ze zpětné vazby odborníků – tedy záchranářů, ale i uživatelů,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

 

Oficiální aplikace zdravotnické záchranné služby – Záchranka – se tak stává i oficiální aplikací Horské služby České republiky. Nyní při stisknutí nouzového tlačítka v případě, že se člověk nachází na horách, dochází k odeslání nouzové zprávy s přesnou GPS polohou, stavem baterie a zdravotními informacemi, kontakty na osoby blízké a dalšími údaji, jak na ZZS příslušného kraje, tak všem členům HS v dané oblasti. Následně dochází vždy k vytočení linky 155, kde operátoři koordinují celou záchrannou akci. V případě, kdy je součinnost obou záchranných složek potřebná, mají tak obě složky současně k dispozici kompletní identifikaci volajícího. Přeposílaní informací či zdlouhavé vysvětlování situace se tak díky spojení aplikace Záchranka a aplikace Horská služba zjednodušilo.

 

Se spojením aplikací ale zároveň nedošlo ke ztrátě možnosti kontaktovat pouze HS, jak byli uživatelé zvyklí právě z aplikace Horská služba. Samostatné tlačítko pro přímé kontaktování HS je v aplikaci Záchranka zachováno. Uživatel se tak dovolá na linku 1210 a současně odešle nouzovou zprávu přímo HS. Tuto funkcionalitu můžou lidé v nouzi použít např. v případě, že se ztratí na horách. V záložce „Lokátor“ pak nově uživatelé aplikace Záchranka najdou také kompletní přehled stanic horské služby. „Můžou si tak vyhledat jim nejbližší stanici, nebo si přečíst lyžařské desatero,“ dodává Maleňák.

 

Mezi další novinky patří i nové grafické rozhraní aplikace Záchranka – podoba se po dvou letech částečně změnila právě na základě zpětné vazby od uživatelů. Aplikace Záchranka má nyní světlý podklad, větší písmo a přehlednější ikony, změny se prováděly v duchu celé aplikace – tedy tak, aby jednoduše umožnily záchranu člověka v nouzi.

 

V minulém roce také Záchranka přinesla novinku pro neslyšící uživatele, kteří v případě neschopnosti hlasově komunikovat s operátorem linky 155 můžou svůj stav specifikovat pomocí jednoduchých ikon. Nově se tato možnost otevírá všem uživatelům, v případě, že jim jejich stav nedovolí mluvit, zmáčknou tlačítko „nemohu mluvit“ a budou komunikovat se záchranáři pomocí ikon.

 

Poslední novou funkcionalitou je zadání adresy trvalého bydliště do informací o uživateli aplikace, a to včetně čísla bytu či poschodí, ve kterém uživatel žije. Záchranáři tak nemusejí volajícího o pomoc, který operátorce řekne, že je doma, zdlouhavě hledat. Potřebu přidat adresu trvalého bydliště do osobního profilu uživatele aplikace Záchranka iniciovali sami záchranáři – často se totiž setkávali s tím, že pokud pacienti využili aplikaci Záchranka v budově, GPS nedokázala s přesností na metry určit, kde se raněný nachází.

 

24. 1. v lesích a okolních kopcích mezi lyžařským střediskem Dolní Morava a nejvyšším bodem oblasti Kralickým sněžníkem, bylo uskutečněno společné cvičení Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, Policie ČR, Hasičů a Horské služby. V místě cvičení panovaly velmi špatné povětrnostní podmínky, hustá mlha a občasné sněžení velmi ztěžovali pátrací akci a vyhledávání zraněných v lavinovém poli, kde se údajně měli nacházet dvě zavalené osoby. Zkoušela se především spolupráce mezi jednotlivými složkami, komunikace a sehranost. Zkoušely se také funkcionality aplikace Záchranka. Uskutečnilo se několik prověřovacích volání na tísňovou linku 155 přes tuto aplikaci, kdy následně došlo k propojení Zdravotnické záchranné služby a Horské služby, funkčnost však byla limitována mobilním signálem v místě cvičení.

 

K čelnímu střetu dvou osobních vozů po osmé hodině ranní u obce Prachovice vyjížděly tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Z povahy výzvy byl také povolán vrtulník letecké záchranné služby. Na místě se nacházely tři zraněné osoby. S poraněním hrudníku byl straší muž transportován kolegy z letecké záchranné služby na Emergency FN Hradec Králové. Přibližně stejně starou pacientku po ošetření převezla posádka k definitivnímu ošetření do Chrudimské nemocnice. Poslední zraněnou pacientku po ošetření transportovala posádka se zraněním kolene také do Chrudimské nemocnice.

 

Popáleniny druhého stupně na patnácti procentech těla si vyžádaly zásah posádek Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 27. 1. před sedmou hodinou večerní v malé vesnici na Orlickoústecku. Mladému muži ožehly plameny z kamen, do kterých přikládal i obličej a krk. K ošetření byl použit i speciální gel a po zavedení infuze i léky tišící bolest. Poté byl transportován do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

 

Ke střetu dvou osobních vozidel vyjížděli záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje na Hlinecku 1. 2. krátce po páté hodině odpolední. V době nárazu se v osobních vozech nacházelo celkem pět osob. Zasahovaly tři vozy Zdravotnické záchranné služby, po ošetření byli k dovyšetření transportováni dva muži.

 

Na základnu Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v Pardubicích dorazila 30. 1. Na exkurzi početná třída z Integrované střední školy v Moravské Třebové.

 

Rok 2017 je za námi, a my jsme dokončili jeho bilancování.

 

Počet základen, ze kterých vyjíždí posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, se nezměnil. 24 hodin denně 365 dní v roce, ať je náledí, sníh, padají kroupy, nebo zemi bičuje prudký déšť, z 16 základen je k zásahu připraveno 30 výjezdových skupin. Na nebezpečné, fyzicky a psychicky náročné zásahy byl i tento rok bohatý, připomeňme mediálně velmi známý výbuch v Poličských strojírnách, při kterém zasahovaly výjezdové skupiny z širokého okolí místa události, ale i několik vrtulníků sousedních leteckých záchranných služeb. Důležité prověřovací cvičení, kdy posádka v neprostupných gumových oblecích transportovala pacienta s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc v ochranném vaku na specializované pracoviště pražské nemocnice Na Bulovce. Těžkou smrtelnou dopravní nehodu v Čankovicích na Chrudimsku z kraje léta, kde bylo zraněno více osob, ale i situace u kterých jsme zatím naštěstí naostro nikdy zasahovat nemuseli. Nález osamocené igelitové tašky na hlavním vlakovém nádraží v Pardubicích 16. 9. odstartoval zásah všech složek IZS při podezření na teroristický útok, který se naštěstí nepotvrdil. Téměř o měsíc později pak bylo realizováno cvičení, kdy domnělí teroristé zaútočili v areálu Univerzity Pardubice nervově paralytickým plynem Sarin. Výčet všech zásahů, při kterých naši operátoři, lékaři, záchranáři a záchranářky zachránili pacientům v Pardubickém kraji život, nebo pomohli těm nejmenším na tento svět by byl velmi dlouhý.

Celkově jsme v roce 2017 zasahovali u více než 51748 případů různého stupně závažnosti s průměrným dojezdovým časem na místo události za 9 min. a 30sec. Počet ošetřených pacientů do 18 let dosahoval rovných 4251. Největší množství výjezdů jsme zaznamenali v lednu,  červenci, srpnu a prosinci. Naopak nejnižší počet ošetřených pacientů byl v dubnu. Téměř 74% všech zásahů provedly nelékařské posádky, zbytek, tedy 26% posádky s lékařem. Celkově jsme zaznamenali 1728 zásahů u dopravních nehod. Pacienty stižené cévní mozkovou příhodou jsme v 93% případů transportovali na spádové iktové centrum, ve 2% případů do mimo spádového iktového centra a 5% do Komplexního cerebro-vaskulárního centra. Z celkového počtu zásahů se více než tři tisíce pacientů nacházelo v přímém ohrožení života. Celkově také bylo zahájeno 430 resucitací. Počet vykázaných kilometrů dosahuje za rok 2017 úctyhodných 1 684 783 najetých kilometrů.

  Počet řešených událostí ve spolupráci s HZS dosahoval 1803 případů, počet řešených událostí ve spolupráci s Policií ČR dosáhl hodnoty 3242. Příčin vzletu vrtulníků leteckých záchranných služeb na území Pardubického kraje bylo hned několik. Celkových 44% všech vletů bylo k dopravním nehodám, 40% k závažným úrazům, a u 10% případů byla příčinou vzletu náhlá zástava oběhu. V celkových 6% případů byly pak příčinou jiné obtíže.

Na nás se můžete spolehnout i v roce 2018.

 

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje

 

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje vyjížděli 5.2. krátce před půl devátou hodinou dopolední k čelnímu střetu osobního vozidla a kamionu. V době nehody se v osobním voze nacházela mladá žena a její malý syn. Záchranáři ženě ošetřili povrchová zranění horních končetin a obličeje a po stabilizaci krční páteře ji transportovali se středně těžkým poraněním krční páteře a hrudníku k definitivnímu ošetření do Svitavské nemocnice. Malé dítě bylo bez zjevných známek poranění transportováno k dovyšetření s maminkou do Svitavské nemocnice.

 

Krátce před pátou hodinou ranní naostro zafungovala mezikrajská spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Olomouckého kraje a Zdravotnickou záchrannou službou Pardubického kraje. Na území sousedního kraje mezi obcemi Štíty a Červená voda, došlo k čelnímu střetu autobusu a osobního vozu. Dle oznamovatelky polsky hovořící, se na místě nacházelo dvanáct osob. Na místo byly po dohodě vyslány dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a souběžně s nimi dvě posádky Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje. Ošetřeno bylo celkem šest lehce zraněných osob, z toho dvě ženy s poraněním hlavy jsme po ošetření a zajištění převezli do Orlickoústecké nemocnice.

 

Dopravní nehoda mladé ženy mezi Poličkou a Svitavami si vyžádala zásah dvou posádek Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 7.2. odpoledne. Po příjezdu na místo byla žena ve spolupráci s HZS z vozidla na střeše vyproštěna. Po nezbytném vyšetření pak transportována s tržnou ránou obočí. Syn a dcera, kteří cestovali v dětských autosedačkách, dle vyšetření na místě utrpěli pouze lehké pohmoždeniny. K dovyšetrení je posádky transportovaly spolu s matkou do Svitavské nemocnice.

 

Chrudimský kruhový objezd u železničního přejezdu směrem na Slatiňany byl dnes ráno 13. 2. svědkem dopravní nehody dvou osobních vozů v nízké rychlosti. Dle prvotního hlášení se na místě nacházelo i malé dítě. Dvě posádky Zdravotnické záchranné služby proto ihned vyjely na místo. Naštěstí se u dítěte při vyšetření lékařkou nepotvrdila závažná zranění. K důkladnějšímu dovyšetření však bylo i s nezraněným otcem převezeno do Chrudimské nemocnice.

 

Bohužel i takto občas končí zásah. K dopravní nehodě došlo 9. 2. krátce po osmé hodině večerní v lesích nedaleko Bukoviny u Přelouče. Vozidlo RV s lékařem na palubě se v té době vracelo na základnu po ošetření pacientky s dušností. Z lesa náhle vyběhla vzrostlá srna, co následovalo není těžké si domyslet. Dvoučlenné posádce se naštěstí nic nestalo, po příjezdu na základnu byla směna dokončena náhradním vozem. Nehoda je řešena Policií ČR.

 

K malému dítěti vyjížděly dva záchranářské týmy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje 12. 2. v devět hodin večer. Rozrušená matka v rozhovoru s operátorkou udala, že je její dítě v bezvědomí a promodrává. První posádka se na místo dostala za tři minuty od nahlášení události. Po příchodu do bytu byla již dívka při vědomí. Po prvotním vyšetření a ošetření jsme jí však vzhledem k okolnostem převezli k důkladnému vyšetření do Pardubické nemocnice.

 

17. 2. krátce před sedmou hodinou ranní došlo k čelně bočnímu střetu dvou osobních vozů. Událost se stala na světelné křižovatce mezi obcemi Dražkovice a Blato. Nárazem se zranila mladá dívka cestující v jednom z vozidel. Na místo vyjela posádka Zdravotnické záchranné služby. Se zraněním nohy a obličeje, pak byla po prvotním vyšetření a ošetření převezena do Pardubické nemocnice.

 

Po deváté hodině ranní 17. 2. zasahovaly dva vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje u dopravní nehody osobního vozu u Skuhrova. Mladá řidička pod vlivem alkoholu na zledovatělé vozovce nezvládla svůj vůz. Po vyproštění si ženu převzali do péče záchranáři. Během důkladného vyšetření byla zjištěna středně těžká zlomenina pažní kosti a otřes mozku. Po zafixování celého těla ve speciální fixační matraci, znehybnění krční páteře, fixování pánve a podání léků proti bolesti byla pacientka převezena k dalšímu ošetření na Urgentní příjem FN Hradec Králové.

 

V jednu hodinu odpolední 17. 2. byla na Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje oznámena dopravní nehoda u Březové nad Svitavou. Mladý řidič tam na vozovce nezvládl řízení. Během hovoru s oznamovatelem, již na místo mířila v nejvyšší naléhavostí lékařská posádka projíždějící v tu chvíli nedaleko. I přes veškerou snahu záchranářského týmu a všech zasahujících složek, však muž ve zdemolovaném autě utrpěl rozsáhlá těžká zranění, kterým na místě podlehl.

 

Krátce po osmé hodině 20. 2. zasahovaly dvě pozemní posádky a Letecká záchranná služba Brno na Dolní Moravě. Muž středních let při jízdě na lyžích narazil čelně do stromu. Utrpěl středně těžká zranění hlavy, hrudníku a břicha. S podezřením na závažné poranění páteře byl letecky transportován do FN Olomouc.

 

Těsně před čtvrtou hodinou odpolední 21. 2. došlo k čelnímu střetu nákladního a osobního vozu. Na místo ihned vyjely tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje a Letecká záchranná služba Hradec Králové. V osobním voze v době střetu cestovaly tři osoby. Řidička vozu bohužel svým velmi vážným zraněním na místě podlehla. Dvě nezletilé osoby utrpěly velmi vážná mnohočetná poranění. Mladší z obou zraněných dětí bylo ošetřeno ve spolupráci s Leteckou záchrannou službou. Starší pak pozemními posádkami, obě děti byly poté převezeny do FN Hradec Králové.

 

K čelně-boční srážce dvou osobních automobilů došlo v neděli 25. 2. Místem nehody byla silnice R35 nedaleko Holic. Na místě zasahovaly celkem tři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Zraněné byly celkem tři osoby z toho jedno malé dítě. Všichni účastníci účastníci utrpěli různě závažné poranění hlavy, hrudníku horních a dolních končetin. Po vyšetření a ošetření je posádky transportovaly do Pardubické nemocnice. Za posledních několik dní je to druhá nehoda v tomto úseku.

 

Velkou měrou se podíleli na záchraně muže svědci celé události 26. 2. krátce před jedno hodinou odpolední. Před restaurací v Chroustovicích na Chrudimsku došlo u muže po fyzické námaze k náhlé zástavě oběhu. Na místo ihned po nahlášení na linku 155 vyjely dva týmy záchranářů Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Pacientovi byla však také ihned poskytnuta masáž srdce svědky. Na tuto kvalitně poskytovanou nepřímou srdeční masáž pak záchranářské týmy navázaly dalšími léčebnými postupy. Po úspěšné resuscitaci byl pacient na dýchacím přístroji převezen na specializovaný katetrizační sál v Pardubické nemocnici.

 

I sněhové radovánky mohou skončit nepříjemností. O tom se přesvědčila mladá žena 26. 2. krátce po šesté hodině večerní na sjezdové trati v Hlinsku. Posádky  Zdravotnické záchranné služby ženu po příjezdu na místo vyšetřily. Pro možné poranění páteře, klíční kosti a pravé končetiny pak byla převezena po podání léků na bolest a ve vakuové matraci k dovyšetření do Pardubické nemocnice.

 

K dopravní nehodě došlo téměř o půl sedmé večer 27. 2. Událost se stala nedaleko sjezdu z Doubravic směrem k hlavnímu nádraží na silnici č. 37. Dle projíždějícího svědka, který nezastavil a pouze oznámil na linku 155, že bílá dodávka skončila mimo komunikaci v husté vegetaci. Po příjezdu na místo se podařilo ve tmě díky automaticky zapnutým výstražným blinkrům vůz najít asi sto metrů od hlavní komunikace v lese, kde vykácel pár stromů. První zasahující posádka Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje nalezla muže zhrouceného za volantem. Dveře vozu byly však z obou stran zaseklé o stromy, kterými auto projelo. Po chvíli se však záchranářům podařilo dveře otevřít. Po oslovení se muž následně probral a začal komunikovat. Následně mu byla stabilizována krční páteře. Poté mladého pacienta vyšetřil lékař, byl mu stabilizován pánevní kruhu a následně převezen k dovyšetření do Pardubické nemocnice.

 

Prosíme, nebuďte lhostejní ke svému okolí, v podobné situaci se může ocitnout každý z nás. Pokud totiž zůstane člověk sedět za volantem v bezvědomí, dojde k udušení. Pouze lehkým přizvednutím hlavy tak můžete znovu zprůchodnit dýchací cesty a zachránit tak život.

Když se řekne Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje, každý si představí žlutou sanitku se zelenou šachovnicí a záchranáře v uniformách. K tomu, aby posádky vyjely však musí vědět kam a co se stalo. To se děje díky Zdravotnickému operačnímu středisku Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Ve směně na tomto pracovišti nepřetržitě působí vždy pět operátorů. Hlavní činností je především nabírání výzev z tísňové linky 155. Následně také vysoce specializované činnosti jako Telefonicky asistovaná první pomoc a Telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace. Mimo linku 155 však operátoři obsluhují také ne příliš známou Linku pro odkladné stavy 469666666;  469666999 . Na této lince operátoři konzultují zdravotní obtíže pacienta. Případně léčiva vhodná k podání při zvýšené teplotě atd. Zároveň tak pacient dostane požadované informace, a případně může vyhledat svého praktického lékaře. Zbytečně se tak neblokuje linka 155 stejně, jako posádky záchranné služby.

 

 

Vloženo: 05.03.2018

tel.: +420 466 034 107
fax.: +420 466 034 109
e-mail: zzspak@zzspak.cz
Průmyslová 450
530 03 Pardubice

Copyright © 2009-2015 zzspak.cz  |  Všechna práva vyhrazena  |   Design & Coding: MI-MA  |   webmaster   |   administrace